Nauka

14 kwietnia w Lotniczej Akademii Wojskowej w  Dęblinie rozpoczęła się dwudniowa Konferencja „Bezpieczeństwo portów lotniczych i morskich”. Przedsięwzięcie to stanowi jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń naukowych w Polsce, poświęcone integracji środowisk związanych z lotnictwem cywilnym i państwowym oraz żeglugą morską. Tegoroczna edycja oferuje unikalną przestrzeń do prezentacji innowacyjnych rozwiązań oraz prowadzenia pogłębionych dyskusji na temat kluczowych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa infrastruktury lotniczej i morskiej, jak również jej zaplecza technologicznego, przemysłowego i kadrowego.

Celem Konferencji jest wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań naukowych, a także najnowszych osiągnięć technologicznych i organizacyjnych, które stanowią podstawę rozwoju cywilnego sektora transportu lotniczego i morskiego w XXI wieku. Przedmiotem dyskusji jest również przedstawienie najnowszych osiągnięć naukowych oraz prac rozwojowych związanych z obroną i ochroną portów lotniczych i morskich przed zagrożeniami zarówno niemilitarnymi, jak i militarnymi. Projekt stanowi platformę do prowadzenia dialogu naukowego i wymiany doświadczeń w obszarze bezpieczeństwa lotniczego i morskiego, umożliwiając tym samym identyfikację potrzeb w zakresie rozwoju organizacji oraz systemów technicznych odpowiedzialnych za obronę i ochronę portów.

Konferencja koncentruje się na aktualnych wyzwaniach i możliwościach w zakresie poprawy bezpieczeństwa portów lotniczych i morskich. Szczególny nacisk położony zostanie na innowacyjne rozwiązania organizacyjne, technologiczne, zarządcze oraz szkoleniowe.

Wydarzenie będzie również miejscem dogłębnej debaty na temat bezpieczeństwa nowo powstającej infrastruktury, w tym Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Eksperci ocenią stan zaplecza przemysłowego i przedstawią kierunki jego dalszego rozwoju.

Podczas dwudniowych obrad analizowane będą potencjalne korzyści dla polskiej gospodarki wynikające z zaangażowania krajowego przemysłu i sektora B+R w rozwój lotnictwa cywilnego i transportu morskiego. Tak szerokie ujęcie tematyki bezpieczeństwa podkreśla konieczność ścisłej współpracy środowisk naukowych, przemysłowych oraz społecznych.

Wydarzenie skupia szerokie grono ekspertów i praktyków związanych z bezpieczeństwem transportu – przedstawicieli uczelni wyższych, portów lotniczych i morskich, szkół średnich technicznych, jak również osoby zaangażowane w rozwój przemysłu lotniczego i morskiego.

Udział w spotkaniu biorą m.in. przedstawiciele Komendy Głównej Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Stowarzyszenia Ekspertów Bezpieczeństwa RP, Akademii Pożarniczej, Wyższej Szkoły Policji oraz licznych instytucji i organizacji z sektora transportu i bezpieczeństwa.

11a 2                                2a
                                                              3 1
4a 39 5